«برای فراگیـری هر علمی باید از پایه شروع کرد.»دوره‌ی مبانـی روانشناسی تحلیلی یونگ

کارل گوستاو یونگ روانشناس شهیر سوئیسی که همراه با زیگموند فروید بزرگترین شخصیت‌های تاریخ روانکاوی هستند نگاه ویژه‌ای به شخصیت انسان دارد. یونگ در عین حال که یک روانپزشک و روانکاو قابل بود، انسان‌شناس، اسطوره‌شناس و شرق‌شناس بزرگی نیز بود. او بزرگترین نمادشناس و تحلیلگر رویا در میان روانشناسان معاصر است. مکتب روانشناسی او (روانشناسی تحلیلی) خرد و نابخردی، عقل و احساس، درون و بیرون و از همه مهمتر شرق و غرب را به هم پیوند می‌دهد. شاید دلیل اینکه آرا‌ء او تا این اندازه در ایران مورد توجه قرار گرفته نیز همین باشد: این‌که می‌توان با واژگان روانشناسی تحلیلی بازخوانی جدیدی از عرفان و ادبیات شرقی به دست داد.

در این دوره تمام واژگان مکتب یونگ را خواهیم آموخت. نگاهی خواهیم داشت به تمامی مکاتب رواشناسی تا جایگاه روانشناسی تحلیلی در میان آن‌ها مشخص شود. سپس مفروضات بنیادی روانکاوی و پدر آن زیگموند فروید را می‌آموزیم. قدم بعدی درک مشابهات و اختلاف نظرهای فروید و یونگ خواهد بود. و در آخر ساختار و اجزای روان را از نظر یونگ، یک به یک و هر کدام را در جلسه‌ای جداگانه توضیح و تبیین خواهیم نمود. 

در طول دوره تلاش‌مان بر این خواهد بود که تا آنجا که ممکن است از رفرنس‌های اصلی و کتاب‌های خود یونگ استفاده کنیم و نیم نگاهی نیز به آثار یونگین‌های متاخر خواهیم داشت. برای کسانی که می‌خواهند آثار یونگین‌هایی چون جوزف کمپل، شینودا بولن، کارول پیرسون، دبی فورد، رابرت جانسون و رابرت بلای را بهتر درک کنند، گذراندن این دوره توصیه می‌شود. همچنین برای کسانی که می‌خواهند آثار عرفایی چون مولانا و حافظ را با معرفتی متفاوت بنگرند نیز این دوره بسیار مفید خواهد بود. و در آخر و از همه مهمتر شاید این دوره از همه بیشتر برای کسانی مناسب باشد که سال‌ها فکرشان این بود و همه سخنشان که چرا غافل از احوال دل خویشتنند؟ از کجا آمده‌اند و آمدنشان بهر چه بود؟

برخی از واژگان مکتب یونگ: ناهوشیار، ناخودآگاه جمعی، سایه، آنیما و آنیموس، فردیت، همزمانی، پرسونا (نقاب)، کهن‌الگو، عقده، مانا و ...