روان تحلیل / مطالب / روانشناسی تحلیلی یونگ / MBTI

تاریخچه MBTI

1398/08/10

چکیده
Myers-Briggs Type Indicator که به اختصار MBTI خوانده می‌شود، یک تست ارزیابی شخصیت است که بر اساس آن مشخص می‌شود هر فردی دارای چه خصوصیاتی است و در شرایط مختلف چگونه تصمیم‌گیری می‌کند و بر اساس این تست که از یکسری سؤال تشکیل شده است، مشخص خواهد شد که از میان 16 تیپ شخصیتی مختلف کدام‌یک در ما پررنگ‌تر است.


نوشته وگرد آوری : حمید رضا ریاضتی (مدرس دوره های تیپشناسی MBTI)

(دانش آموخته دوره تربیت مدرس و تحلیلگر یونگی در روان تحلیل)


مقدمه

شاخص تیپ نمای شخصیتی مایرز-بریگز (MBTI) ابزاری است که توانست مدل تیپ شناسی کارل گوستاو یونگ را توسعه و توضیح دهد. این مدل توسط یک مادر و دختر آمریکایی با نام‌های کاترین کوک بریگز و ایزابل بریگز مایرز توسعه یافت. در سال 1921 کارل یونگ کتاب تیپ‌های روان شناختی (PSYCHOLOGICAL TYPE) را منتشر کرد و بعد از دو سال این کتاب به زبان انگلیسی ترجمه شد. کاترین کوک بریگز و دخترش ایزابل بریگز مایرز این کتاب را مطالعه کردند و به آن علاقه مند شدند. بعد از بیست سال تحقیق و توسعه ابزار MBTI شکل گرفت. ابزار تیپ شناسی MBTI طراحی شده است تا نظریه تیپ‌های روان شناختی یونگ را برای همه افراد قابل فهم و قابل استفاده کند. نتایج MBTI تفاوت‌های باارزش بین افراد نرمال و سالم را شناسایی می‌کند، تفاوت‌هایی که می‌تواند منشأ تعارض‌ها باشد. دریافت نتیجه و بازخورد MBTI به شما در شناسایی استعدادهای منحصر به فردتان کمک می‌کند. این اطلاعات، انگیزه‌ها، نقاط قوت طبیعی شما، حوزه‌های بالقوه شما را برای رشد و درک و شناختتان را از خودتان افزایش می‌دهد. همچنین به شما کمک می‌کند تا افرادی که با شما متفاوت هستند را درک کنید. درک تیپ MBTI باعث می‌شود تا بتوانید ابراز وجود کنید و شما را به همکاری با دیگران تشویق می‌کند.

داستان شکل گیری MBTI

منشأ شکل گیری این آزمون جالب است. داستان به تعطیلات کریسمس سالی بازمی گردد که ایزابل بریگز نامزدش، کلارنس مایرز را به منزل دعوت کرده بود. با اینکه والدین ایزابل به آن پسر علاقمند شده بودند، مادر ایزابل، یعنی کاترین می‌گفت که او با خانوداه آن‌ها تفاوت دارد.

کاترین علاقه داشت افراد را بر اساس نوع شخصیتی که دارند طبقه بندی کند و از طریق خواندن زندگی نامه‌های افراد مختلف چند تیپ شخصیتی را تعیین کرده بود:

تیپ متفکر (meditative)، تیپ خود انگیز (spontaneous)، تیپ عمل گرا (executive) و تیپ معاشرتی (social).

در سال 1923 پس از آنکه کتاب تیپ‌های روان شناختی یونگ به انگلیسی ترجمه شد، بریگز آنرا خواند و متوجه شد که به نظرات خودش بسیار نزدیک و البته فراتر است.

بعد از آن بریگز در 4 تیپ اولیه را شناسایی کرد.

IXXXs, EXXPs, EXTJs,EXFJs

 

بعدها دخترش، که همان ایزابل بریگز مایرز است برای تحقیقات به او پیوست و یک رمان رمز آلود بر اساس ایده تیپ‌های شخصیتی به نام Murder Yet to Come نوشت.

تیپ شناسی MBTI

 

 

نکته بسیار مهمی که باید به آن دقت کنیم این است که این مادر و دختر هیچ کدام در رشته روان شناسی تحصیل نکرده بودند. تیپ شخصیتی خود بریگز مایرز درون گرا، شهودی، احساسی و ادراکی بود. مایرز می‌گوید درون گرایان بیشترین نتیجه را از این آزمون می‌گیرند. بریگز و مایرز در طول جنگ جهانی دوم شاخص تیپ شناسی را ایجاد کردند و باور داشتند که دانش مربوط به ترجیحات شخصیتی به زنان برای شناسایی مشاغل مناسب آنها در زمان جنگ کمک خواهد کرد; فعالیت‌های مایرز توجه رئیس خدمات تست آموزشی، هنری چنسی (Henry Chauncey) را به خود جلب کرد. تحت این حمایت، اولین راهنمای MBTI در سال ۱۹۶۲ منتشر شد.

دونالد دبلیو مک کینون، رئیس انستیتو شخصیت و تحقیقات اجتماعی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی. دبلیو هارولد گرانت، استاد دانشگاه ایالتی میشیگان و دانشگاه آبرن. و مری مک کالی از دانشگاه فلوریدا هم به جمع حمایت کنندگان از آن پیوستند.

در سال 1975 انتشار MBTI به CPP (Consulting Psychologists Press) واگذار شد و

 CAPT(The Center for Applications of Psychological Type) به عنوان یک آزمایشگاه پژوهشی شروع به فعالیت کرد.

 

CAPT مرکز تخصصی تیپ‌های روان شناختی

مرکز کاربردهای تیپ‌های روان شناختی (The Center for Applications of Psychological Type) می‌گوید MBTI از نظر علمی کاملاً پشتیبانی می‌شود اما بیشتر تحقیقات تنها در همین مرکز انجام شده است. مرکز کاربردهای روان شناختی یک نشریه بین المللی است که در سال 1977 تأسیس شده و مشغول تحقیق و توسعه بر روی تیپ‌های روان شناختی است. مجموعه نشریات این مرکز (JPT) اکتشافات و مقالات علمی را درباره MBTI روان شناسی یونگی منتشر می‌کند.

 

کتاب " Gifts Differing" تألیف مهم ایزابل مایرز

کتاب ((استعدادهای متمایز))، توضیحات خود ایزابل بریگز مایرز از کارهایش است که با کمک پسرش پیتر بریگز ایرزآن را نوشت و در مدت کوتاهی قبل از مرگش تکمیل کرد.

 

تیپ شناسی MBTI

 

یکی از نکته‌های مهمی که در کتاب ((استعدادهای متمایز بودن)) وجود دارد این است که تشخیص تیپ شخصیتی و پرورش آن در راه رسیدن به موفقیت، از بهره هوشی مهم‌تر است. دیدگاه ایزابل بریگز مایرز این بود که تیپ شخصیتی مثل چپ دست یا راست دست بودن ذاتی است. اگر کسی که چپ دست است، سعی کند راست دست شود، دچار استرس و ناراحتی می‌شود. به همین ترتیب اگر ما ویژگی‌هایی را که داریم بپذیریم فرصت رسیدن به رضایتمندی و شادی و در نتیجه بهره وری خود را افزایش خواهیم داد. پس از مرگ مایرز در ماه مه 1980، مری مک کالی نسل دوم راهنمای MBTI را به روز کرد و در سال 1985 منتشر کرد و نسل سوم آن نیز در سال 2009 منتشر شد.

 

مروری بر سه نسل منتشر شده MBTI

اگر تا به حال تست MBTI داده باشید میدانید که در نتیجه به شما یک کد چهار حرفی به عنوان تیپ اعلام می‌کند. جالب است بدانید که MBTI فرم‌های متفاوتی دارد که هر کدام عمق بینش بیشتری را به شما خواهد داد که مشخص می‌کند شما چگونه با دیگران متفاوت هستید و چگونه می‌توانید از تیپتان در زندگی استفاده کنید. در واقع دریافت این کد چهار حرفی تنها مربوط به نسل اول MBTI است. بر این اساس سه نسل از MBTI که هر کدام فرم پرسشنامه مخصوص خود را دارد منتشر شده است.


MBTI Step I

در نسل اول یک کد چهار حرفی از میان 16 تیپ به شما گزارش می‌کند که جنبه‌های شخصیتی را که شما با آن به دنیا آمده‌اید و با شما خواهند ماند مشخص می‌کند. در این نسل به شرح و توضیح ترجیحات طبیعی افراد می‌پردازند. فرم نسل اول (فرم M) 93 سؤال دارد. اگر استفاده از این ابزار برای افراد و گروه‌ها به درک و شناخت خودشان و دیگران منجر شود، در این صورت می‌توانند در تیم سازی، بهبود ارتباطات، راهنمایی شغلی و انواع زمینه‌های دیگر از آن استفاده کنند. متخصصین این دوره باید یک کارگاه 4 روزه را گذرانده و شرایط لازم برای اجرای این ابزار کسب کرده باشند. برای دیدن یک نمونه ریپورت نسل اول اینجا را کلیک کنید.


MBTI Step II

در نسل دوم MBTI برای هر ترجیح، 5 فسِت ارائه می‌شود تا مشخص شود افراد چگونه تیپ خود را ابزار می‌کنند و اینکه فسِت‌ها در طول زمان تغییر می‌کنند. فرم نسل دوم (فرم Q) 144 سؤال دارد که شامل 93 سؤال نسل اول نیز می‌باشد. نسل دوم نگاهی عمیق‌تر به تیپ‌های شخصیتی دارد و به افراد کمک می‌کند زمینه‌های مشترک بیشتری داشته را با یکدیگر پیدا کنند. متخصصین این دوره باید یک کارگاه 4 روزه را گذرانده و شرایط لازم برای اجرای این ابزار کسب کرده باشند. برای دیدن یک نمونه ریپورت نسل دوم اینجا را کلیک کنید.


MBTI Step III

در نسل سوم MBTI توضیحات مربوط به یکی از همان 16 تایپ نسل اول را ارائه می‌دهد و توضیح می‌دهد که فرد در حال حاضر چگونه از ادراک و قضاوت خود در زندگی روزمره استفاده می‌کند. در این نسل به شما کمک می‌کنند تا بیشترین بهره وری را بر اساس تیپ خود داشته باشید. فرم نسل سوم 226 سؤال دارد که شامل 144 سؤال نسل دوم نیز می‌باشد. این دوره تنها توسط متخصصینی قابل اجراست که دوره دو روزه مشاوره و کوچینگ را گذرانده باشند و در حال حاظر تنها 70 نفر در دنیا هستند. برای دیدن یک نمونه ریپورت نسل سوم اینجا را کلیک کنید.

 

 

 


نظرات 
    برای ثبت نظر باید عضو باشید. اینجا ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد سامانه شوید.