روان تحلیل / مطالب / کتاب

کتاب سرخ

1398/01/11

چکیده
پس از مرگ یونگ در سال 1961 این کتاب در خانه وی در زوریخ باقی ماند تا اینکه در سال 1980 به صندوق امانات بانک سپرده شد. نوادگان یونگ در طول این سالها در برابر انتشار آن مقاومت می‌کردند اما آنها بعدها به مورخ روانشناسی "سونیو شامداسانی" اجازه دادند تا در سال 1997 بخشهایی از آن را از روی نسخه اصلی ترجمه کند.

"کتاب قرمز" کتابی علمی در عین حال هنری است که همراه با مقاله‌های ارزشمند، دارای تذهیبهای نفیس است که با کتابهای هنری برابری می‌کند. در کنار خط ظریف یونگ در این کتاب شاهد نقاشیهای زیبا از چهره‌های اساطیری و اشکالی نمادینی هستیم که با استفاده از قلموهای باریک با رنگهای قرمز، خاکستری، آبی و سبز خلق شده‌اند.

 

 

 

«کتاب سرخ» ماحصلِ ده‌ها سال فکر و تخیلِ «یونگ» و سیر و سیاحت او در عالمِ ناخودآگاه است و چون وی، هم‌عصران خویش را قادر به درک و فهمِ مفاهیمِ نهفته در آن نمی‌بیند، چنین وصیت می‌کند که این کتاب، پنجاه سال پس از مرگ اش منتشر شود. در این کتاب، یونگ شرح ماجراهای سفرِ روحی خود را به‌منظور انتقال به آیندگان به رشتهٔ تحریر درآورده و آن‌ها را در قالب نقاشی‌هایش به تصویر می‌کشد. چون این مجموعه در دفتری با جلد سرخ، گردآوری‌شده «کتاب سرخ» لقب گرفته است. با تورق در این کتاب می‌توان به بخش‌هایی از افکار و تحولات روحی یکی از بنیان‌گذاران روانشناسی مدرن دست‌یافت که برای مدت‌ها از دسترس علاقه‌مندان دورمانده بود.

در مقدمهٔ  «کتاب سرخ» یکی از  نزدیکانِ یونگ در مورد این کتاب چنین اظهارنظر می‌کند: "کتاب سرخ مستندی است مبتنی برگذر جهان از میان روح یک مرد، و درست همان‌طور که یک فرد کنار دریا ایستاده و به موسیقیِ بسیار عجیب و هراس‌انگیز گوش می‌سپارد و نمی‌تواند توضیح دهد که چرا قلبش به درد می‌آید، یا چرا می‌خواهد فریادی از سرِ تحسین از حنجرهٔ خود برکشد… به همان‌گونه توسط عظمت و شکوه این کتاب از درون‌بر کشیده می‌شود و بر بلندی‌هایی جولان می‌دهد که هر گز بر آن نبوده است."

نویسنده خود می‌گوید: کاربر ناخودآگاه، ابتدا و در درجهٔ نخست در مورد خود ما باید انجام شود. بیمارانِ ما، غیرمستقیم از آن بهره می‌برند. خطر مشتمل است بر توهمِ پیامبرت که اغلب نتیجهٔ کاربر ناخودآگاه است. این شیطان است که می‌گوید: خرد، علم و قدرت‌های  والای نوع بشر را به‌تمامی خوار بشمار. این کار هیچ‌وقت مطلوب نیست ولو آن‌که مجبوریم [وجود] امر نامعقول را تصدیق کنیم.» تکلیف اساسی یونگ در مغلوب ساختن تخیلات اش آن بود که صداها و شخصیت‌ها را از هم تشخیص دهد. برای مثال، این «من» یونگ است که خطابه‌ها را به مردگان ایراد می‌کند. در مداقات، این منِ یونگ نیست که سخن می‌گوید بل که «فیلمون» است که با مردگان سخن می‌گوید… اینجا می‌توان مشاهده کرد که بازبینی و تجدیدنظر یونگ بازتاب‌دهندهٔ درک وی است از طبیعتِ سه پارهٔ روح خودش…

«کتاب سرخ» نوشتهٔ کارل گوستاو یونگ با ترجمهٔ محمدرضا اخلاقی منش در سال جاری به چاپ رسید. این کتاب شامل مقدمه‌ای از «سونو شمدسانی» هست. در این مقدمه علاقه‌مندان یونگ به اطلاعاتی دست می‌یابند که یافتن آن‌ها در حالت معمول، در مواردی دشوار و در مواردی غیرممکن به نظر می‌رسد. خودِ کتاب شامل کتاب یکم دریازده فصل، کتاب دوم در بیست‌ویک فصل، مداقات و پس درآمد، همراه با نقاشی‌های یونگ است.

کارل گوستاو یونگ خود دربارهٔ این کتاب می‌گوید: «سال‌هایی که از آن‌ها با شما سخن گفته‌ام مهم‌ترین ایام زندگی من بوده‌اند. هر چیز دیگر که هست ازاینجا سرچشمه می‌گیرد… و جزییاتِ پس‌ازآن، دیگر اهمیت چندانی ندارند.» «کتاب سرخ» نوشتهٔ کارل گوستاو یونگ با ترجمهٔ محمدرضا اخلاقی توسط نشر مصدق و با همکاری انتشارات جامی در ۶۷۱ صفحه روانهٔ بازار کتاب شد.