روان تحلیل / مطالب / روانشناسی تحلیلی یونگ / یونگ بلاگ

رویاها به ما کمک می‌کنند که با جهان درونی خود ارتباط برقرار کنیم

1399/02/13

چکیده
۴ نوامبر، ۱۱۸امین سالگرد انتشار کتاب زیگموند فروید به نام تفسیر رویا است، شاهکاری از او که اهمیت رویاها در زندگی روزمره‌ی ما را به ارمغان آورد. بیش از یک قرن بعد، آیا اثر فروید مرتبط باقی می‌ماند؟ ارزش تفسیر رویا در زندگی معاصر چیست؟ فروید به ما آموخت که تصاویر رویا می‌توانند به ما کمک کنند تا بر افکار، احساسات و آرزو‌هایمان تمرکز و با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم. امروزه، فرهنگ ما به طور گسترده‌ای از دنیای درونی به سوی دنیای بیرونی فیلم، ویدئو و دنیای مجازی بر انواع دستگاه‌های «هوشمند» روی برگردانده است. تصاویر رویا در مقایسه با تصاویری که می‌توان در دستگاه‌های خود داشت، کم‌رنگ می‌شوند. اما تمرکز بیش از حد بر دنیای خارجی باعث شده است که انسان‌ها ارتباط مهمی را با خودشان از دست بدهند.


منبع: سایت تداعی
گویا رویاها مرکزیت خود در درمان را از دست داده‌اند. با این حال، علاقه به رویاها در درمان روانکاوی هنوز می‌تواند عمیقا بامعنا باشد. همه رویا می‌بینند و ماجراهای شبانه‌ی خصوصی ما هنوز می‌توانند باریکه‌ای از قلمروی گسترده‌ی تخیل و تفکر خلاق را که موهبت هر انسان است، آشکار کنند. صحبت کردن با هم در مورد رویاها در روان‌درمانی یکی از ارزشمندترین و ویرانگرترین فعالیت‌ها است: درون فرهنگی که جهان تجربه‌ی درونی در آن بی‌ارزش می‌گردد، تحلیل رویا بر دیدگاه غیرتجاری نسبت به زندگی تأکید می‌کند.
 
رویاها، حتی بدون کمک روان‌درمانگر، کمک‌های رایگانی برای رویابین فراهم می‌کنند. رویاها زمینه‌ای برای تجربیات روزانه‌ی شما ارائه می‌دهند. آن‌ها ایده‌ها، افکار و خاطرات را گسترش می‌دهند. برای آینده تمرین می‌کنند. برای مشکلات آتی آماده می‌شوند؛ تروما را ملایم می‌کنند، بهبود می‌بخشند یا تکرار می‌کنند؛ به یادآوری اشخاص، اماکن و تجربیات از دست رفته کمک می‌کنند؛ نتایج بدیل را به تصور درمی‌آورند؛ راه‌های نرفته را کاوش می‌کنند؛ و به رویابین اجازه می‌دهند تا افکار تابو را بدون این که هیچ کس تماشا، قضاوت یا نقد کند مورد کند و کاو قرار دهد.
 
رویاهای ما می‌توانند خواهش‌ها را در یک زندگی دردناک و دشوار به انجام برسانند. آن‌ها می‌توانند از سطح زیرین به امور بخندند. آن‌ها می‌توانند تصاویری از یک دوران بهتر یا بدتر را به منظور تأمین تعادل برای زندگی آگاهانه‌ی ما فرا بخوانند. و از همه مهم‌تر، آن‌ها نظری اجمالی به توانایی ذهن برای بازی، تخیل، آمادگی، یادسپاری و حتی امر غیرمنطقی ارائه می‌کنند: سویه‌ی چرند، مسخره، احمقانه، هنری، و دیوانه‌وار از وجود خود ما. رویا‌ها همچنین می‌توانند ما را بترسانند و اغلب به ما می‌آموزند که تجربیات کابوس‌وار تحمل‌ناپذیر را انتظار داشته باشیم، به خاطر سپاریم، و از آن‌ها جان به در بریم.
 
برای ارائه‌ی این مزایا، لزومی ندارد که رویاها به خاطر آورده شوند یا در درمان بر رویشان «کار» شود. فقط حدود ۱۰ درصد از رویاهای ما به خاطر می‌آیند. به نظر می‌رسد طبیعت احتیاج دارد که ما صرفا رویا ببینیم و نه لزوما چنین سفرهای شبانه‌ای را به زیر نور آفتاب بیاوریم. شاید بدون این که ذهن غیرمنطقی و رویایی ما پیدایش شود، به اندازه‌ی کافی ماده خام داریم تا خودآگاه در موردشان فکر کنیم.
 
اگر چه لازم نیست رویاها به خاطر آورده شوند تا مفید باشند، اما رویاهایی که گاه به گاه یادآوری می‌شوند می‌توانند برای زندگی روزمره‌ی ما حقیقتا‌ً مفید واقع شوند، و می‌توانند به تأمل بر عملکردهای درونی ما کمک کنند. اگر می‌خواهید رویاهای خود را کاوش کنید و ببینید که چگونه می‌توانند به شما کمک کنند، برخی ایده‌ها را در این جا آورده‌ایم:
 
مدتی بخوابید.
به محض این که از خواب بیدار شدید به سراغ تلویزیون یا گوشی هوشمند خود نروید.
پیش از این که رویاها به جهان خودشان بگریزند، یادداشتشان کنید.
اجازه دهید آن‌ها در طول روز در ذهن شما بازی کنند.
سرعت را پایین بیاورید و تلاش کنید به ذهن رویابین باستانی خود که ممکن است به سرعت کامپیوتر کار نکند احترام بگذارید.
به خودتان اجازه ندهید که صرفا بر «یافتن معنی» تمرکز کنید.
اکثر رویاها حاوی معانی متعدد هستند. بنابراین به جای این که به دنبال معنایی خاص بگردید، این پنج سوال را از خودتان بپرسید:
 
رویا به شما چه حسی داد؟
شما را به یاد چه چیزی می‌اندازد؟
آیا رویا تلاش می‌کند در مورد روز قبل یا روز پیش رو به شما چیز باارزشی بگوید؟
آیا هر یک از اشخاص یا حیوانات یا ارواح در رویا، معنای ویژه‌ای دارد؟
و تلاش دارند چه چیزی را به شما منتقل کنند؟
با تشکر از شما، زیگموند فروید، که حیرت، جادو، و واقعیت رویاها را به دوران مدرن ما آوردید. روانکاوهای معاصر می‌توانند به نظریه‌های تفسیر رویاها بیفزایند، از آن‌ها تفریق کنند و با آن‌ها بازی نمایند، اما اثر انقلابی فروید همچنان تعیین می‌کند که ما چگونه اهمیت رویاها را درک می‌کنیم. هر چه بر تأثیرات این اثر بزرگ تأکید شود باز هم کم است.

نظرات 
    برای ثبت نظر باید عضو باشید. اینجا ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد سامانه شوید.