روان تحلیل / مطالب / روانشناسی تحلیلی یونگ / تحلیل گر یونگی

رابرت جانسون

1398/02/16

چکیده
رابرت الکس جانسون Robert. A Johnson متولد ۲۶ مه سال ۱۹۲۱ میلادی است. این نویسنده و روانشناس آمریکایی پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه استنفورد آمریکا در سال ۱۹۴۵ به‌عنوان یکی از دانش‌آموختگان کریشنامورتی در کالیفرنیا به مطالعات خود ادامه داد. همچنین، او مطالعات خود درزمینهٔ روانکاوی به سبک یونگ را در سال ۱۹۴۸ و در سن ۲۷ سالگی تحت نظارت اما یونگ (همسر کارل گوستاو یونگ) در موسسه یونگ سوئیس به پایان رساند.

 

مروری بر زندگینامه، اندیشه و آثار
رابرت الکس جانسون

من دربارهٔ ریشه‌ی لغت شادی (Happiness)، پژوهش کردم و دریافتم که این کلمه، از فعل اتفاق افتادن (Happening)، گرفته‌شده است؛
به‌عبارت‌دیگر شادی، در مشاهدهٔ هر آنچه روی می‌دهد، یافت می‌شود. اگر نتوانی ازآنچه برای صبحانهٔ امروزت،
تدارک دیده‌شده، شاد شوی، احتمالاً شادی را در جای دیگری نمی‌یابی.

       - رابرت الکس جانسون

گردآوری و تنظیم : عاصفه صمدی
(دانش آموخته دوره تربیت مدرس و تحلیلگر یونگی در روان تحلیل)

 

او در این دنیا زندگی نمی‌کرد. از وقتی یازده سالش بود، چیزی را دیده بود که برای همیشه قلب او را ربوده بود و از دنیا بیرون رفته بود. او یازده سالش که بود بین راه خانه مادر و پدرش که از هم طلاق گرفته بودند، تصمیم می‌گیرد که از مغازه‌ای کوکاکولا بخرد. یک پای او وارد مغازه که می‌شود دو ماشین به هم می‌خورند، ماشینی با سرعت پای دیگر او را بین آهن ماشین و دیوار قرار می‌دهد. هنگام تصادف وقتی بی‌هوش می‌شود خوابی می‌بیند. یادش می‌آید هنگام تصادف وقتی بی‌هوش شده بود وارد دنیای دیگری شده بود. وارد جهان طلایی. جایی که دوست نداشت بیرون بیاید ولی لاجرم او را بیرون می‌فرستند تا به دنیا برگردد. خونریزی او عفونی می‌شود و یک پای او را قطع می‌کنند و سپس پای دیگرش را. ناامید از زندگی به مادرش از قبرستان موردعلاقه‌اش می‌گوید و از او می‌خواهد تا او را آنجا خاک کنند. ولی گویا قرار نبود رابرت بمیرد. تا باعث شود که او تمام زندگی‌اش را با شهود دنبال کند.

 

در دنیای روانکاوی، شنیدن نام رابرت الکس جانسون بدون شک یادآور تحولات بسیاری در بررسی روانشناسی به سبک کارل گوستاو یونگ می‌باشد. فردی که توانسته است با بررسی عمیق بسیاری از مفاهیم روانکاوی مسیر تازه‌ای را برای درک بهتر آن‌ها به وجود آورد. رابرت الکس جانسون Robert. A Johnson متولد ۲۶ مه سال ۱۹۲۱ میلادی است. این نویسنده و روانشناس آمریکایی پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه استنفورد آمریکا در سال ۱۹۴۵ به‌عنوان یکی از دانش‌آموختگان کریشنامورتی در کالیفرنیا به مطالعات خود ادامه داد. همچنین، او مطالعات خود درزمینهٔ روانکاوی به سبک یونگ را در سال ۱۹۴۸ و در سن ۲۷ سالگی تحت نظارت اما یونگ (همسر کارل گوستاو یونگ) در موسسه یونگ سوئیس به پایان رساند. او پس از مطالعات و فعالیت‌های بسیار خود درزمینه تحلیل و روانکاوی در سال ۱۹۶۷ به کالیفرنیا بازگشت و زندگی حرفه‌ای خود را به‌عنوان روانکاو، نویسنده و تحلیلگر یونگی در شهر سن دیگو (Sandiego) ادامه داد. او در سال ۲۰۰۲ پس از مطالعات بسیاری درزمینه‌های مختلف روان‌شناختی در کشورهایی مانند آمریکا، سوئیس و هندوستان، موفق به کسب دکترای افتخاری از سوی "Pacifica Graduate Institute " در رشته علوم انسانی شد.

جانسون عقیده دارد که نیروهای مرموزی که ما آن‌ها را دست تقدیر یا دست خدا می‌نامیم زندگی ما را هدایت می‌کنند و کیستی ما را شکل می‌دهند و الگوهایی هستند که به تجربیات ما معنا می‌دهند. او معتقد است که زندگی‌اش توسط یک‌نهاد منسجم و هوشمند مدیریت می‌شود که می‌توان آن را یکدست هدایتگر یا حامی مقدس نامید. درواقع دکتر جانسون در آثار خود، تصویری از زندگی با معنویت و مذهب در دوران پست‌مدرن را به تصویر کشیده است. دکتر جانسون جزو اولین افرادی است که نظریات پربار و پیچیده دکتر یونگ را بالطافت و ظرافت بسیار ساده‌ای نشان داد که این کار مستلزم درک عمیقی از این نظریات و دنیای روانکاوی است. اولین کتاب او به نام "مرد" یکی از پرفروش‌ترین آثار اوست که خوانندگان را از طریق افسانه‌ها و اسطوره‌ها به سفرهای روحی و روان‌شناختی خواهد برد.

دکتر جانسون باوجود اعتقاد به وجه مقدس زندگی خود، از لزوم ساختن یک زندگی زمینی نیز غافل نشد. در تمام سال‌های زندگی‌اش چالش اصلی او این بوده است که بیاموزد چگونه میان دو قلمرو زمینی و آسمانی خود تعادل برقرار سازد. به عقیده او آنچه روشن است طرفداری از یکی از این دو واقعیت بزرگ آسمان و زمین خطاست. او در طول زمان پذیرفته بود که یک نقطه میانی که در آن هر دو قلمرو موردتوجه و احترام قرار بگیرند نه‌تنها امن‌ترین مکان، بلکه جایگاه سرمست کننده و مکانی مقدس است. او در سپتامبر ۲۰۱۸ در سن ۹۷ سالگی درگذشت اما تأثیراتی که وی در دنیای روانکاوی تحلیلی و معنوی ایجاد کرده است بدون شک مسیر روشنی را از افکار او بجای خواهد گذاشت.

 

 

در لیست زیر کتاب‌های دکتر رابرت جانسون با توضیحی مختصر درباره موضوع و تاریخ انتشار آن‌ها آورده شده است.

 


 

(He: Understanding Masculine Psychology (1974

اسطوره جام مقدس / نشر: لیوسا

درباره کتاب : رنج عظیم انسان امروزی، ازخودبیگانگی و بی‌معنایی او در زندگی، ناشی از شکاف عمیقی در روان اوست که مصرانه خواستار یکپارچگی و رسیدن به تمامیت است. شکافی بین دو نیمه وجود انسان، نیمه زنانه و نیمه مردانه وجود، که تا این شکاف بسته نشود و وحدت در روان انسان شکل نگیرد، رنج ناشی از آن، زندگی انسان را به تباهی می‌کشد. این‌جاست که حماسه طلب و اسطوره جام مقدس همچون طریقی برای پاسخ‌گویی به آن شکل می‌گیرد. کتاب حاضر منزل‌های این طریق را می‌نمایاند و راهی نشان می‌دهد که نه فقط مرد امروزی، که زن امروزی نیز برای نیل به سرور و شادمانی واقعی و رسیدن به تمامیت باید از آن آگاه باشد.

 

---------------------------------------------------------------------------------

(She: Understanding Feminine Psychology (1976

زن درون / نشر : بافکر

كتاب «زن درون» شرح و تفسير اسطوره يوناني اروس و سايكي (عشق و روح) است. دكتر رابرت جانسون اسطوره جاودانگي روح پس از رسيدن به عشق را با توجه به نمادشناسي يونگ تحليل مي‌كند و از اين منظر راه تعالي زن دورن (سايكي) و در نهايت يك پارچه شدن شخصيت انسان را شرح مي‌دهد. «اسطوره‌ها سرمايه‌هايي گرانمايه از بينش و فراست روان‌شناختي هستند. آن‌ها را يك شخص يا فرد شناخته‌شده‌اي ننوشته است بلكه زاده نيروي خيال و آزمون و خطاهاي همه افراد يك فرهنگ در دوران‌هاي مختلفند». اسطوره اروس و سايكي (عشق و روح) يكي از آموزنده‌ترين قصه‌هايي است درباره سرشت زنانگي يا زن درون وجود دارد.

----------------------------------------------------------------------------------


(We: Understanding the Psychology of Romantic Love (1983

عنوان : که عشق آسان نمود اول : روانشناسی عشق رومانتیک / نشر : مهراندیش

درباره کتاب : در این کتاب از اسطوره تریستان و ایزولد که یکی از اولین داستان هایی است که به روایت عشق رمانتیک می پردازد، به عنوان مبنایی سنجشی جهت توضیح ذات و معنای عشق رمانتیک استفاده شده است. رابرت جانسن با به کار گرفتن روانشناسی یونگی، از بسیاری باورها و اعتقادات ناخودآگاه مشترک بین مردان و زنان در مورد عشق پرده برمی‌دارد و نشان می دهد که این وجه نظرها چگونه به طور نمادین در اسطوره تریستان و ایزولد بیان شده اند.آنگاه توهمی را که اغلب ما در مورد اسطوره عشق داریم درهم می شکند و به نحو زیبایی آنچه را که عشق می تواند و باید باشد، مجداا تعریف وتبیین می کند. این کتاب پژوهشی است عالی در روانشناسی عشق که درعین حال با ظرافت و دقت تام نوشته شده است.

---------------------------------------------------------------------------------


(Inner Work: Using Dreams and Active Imagination for Personal Growth (1986

تخیل فعال / نشر : بنیاد فرهنگ و زندگی

درباره کتاب : نگرانی،افسردگی،خلقیات خاص رفتاری،وسواس با عصبانیت هایی که توجیه آن را نمی دانیم همه و همه احساساتی هستند که ما را آزار می دهند ما می توانیم بفهمیم آشوبی در روان مان برپاست اما قادر نیستیم آن را با هیچ چیز خاص و ملموسی مرتبط بدانیموما اثر آن را حس می کنیم،اما آنقدر مبهم و بی شکل است که نمی توانیم از آن سر دربیاوریم.ما نمی توانیم قاطعانه بگوییم دقیقاً درون ما چه اتفاقی افتاده است که این احساسات به سراغ ما آمده اند! اگرچه روان کاو برجسته سوئیسی،کارل گوستاو یونگ که کتاب حاضر بر اساس تئوری او نوشته شده است تحلیل خواب ها و رویاها را دارای اهمیت فوق العاده در درک چنین احساساتی می دانست،اما معتقد بود تخیل فعال مسیر موثرتری به سمت کشف رفتارهای ناخودآگاه ماست. تخیل فعال هنر برقراری ارتباط،فهم و کشف چرایی این احساسات است.این کتاب دست یابی به ریشه های احساسات مبهم ما را در روشی چهار مرحله ای به شما نشان می دهد.در تخیل فعال شما اجازه نمی دهید خیالات نگران کننده زندگی شما را به تسخیر خود درآوردند.تخیل فعال موجب می شود چیزهایی درون روان تان تغییر یابد و زندگی شما بهبود پیدا کند.

 

تحلیل کاربردی خواب و رویا / نشر : بنیاد فرهنگ و زندگی

درباره کتاب : خواب تعبیر نشده همچون نامه خوانده نشده می ماند رابرت جانسون پیشگام روان کاوی یونگی همچون همیشه با بیانی کاربردی و جذاب و قابل درک برای همه راهکارها چهار مرحله ای ارائه میدهد تا ضمیر ناخودآگاه و ناخودآگاهمان را به هم پیوند بزنیم این پیوند منجر به تحولی درونی خواهدشد که زندگی ما را در حد غیر قابل تصوری غنی خواهد کرد جانسون با استفاده از قدرت تخیل و ارائه مفهوم نمادها و تصاویر خواب ها ما را به ضیافتی دعوت میکند که در آن رویا های ما را به تجارب عملی ترجمه شوند تحلیل کاربردی خواب و رویا ما را قادر می سازد اعماق پنهان ناخودآگاهمان را بکاویم تا قدرت ها و گنجینه هایی را که در آن جا پنهان شده و منتظر کشف شدن هستند بیابیم از این پس شما میتوانید مفهوم خواب هایتان را به خوبی درک کنید و زندگی روزمره تان را هوشمندانه تر با بهره گیری از مفاهیم بلندب که در خواب ها وجود دارند اداره کنید.---------------------------------------------------------------------------------

(Ecstasy: Understanding the Psychology of Joy (1989---------------------------------------------------------------------------------

(Transformation: Understanding the Three Levels of Masculine Consciousness (1991

تکامل آگاهی / نشر : حریر

 

درباره کتاب : دكتر رابرت جانسون، روانشناس و يونگ‌شناس آناليست آمريكايي با استفاده از سه شخصيت ادبي دن كيشوت، هملت و فاوست با زباني ساده و شيوا به شرح رشد آگاهي انسان از آگاهي ساده تا پيچيده و سرانجام روشنگر مي‌پردازد. به عقيده جانسون‏ ما همگي در مراحل مختلف زندگيمان به اين سطوح آگاهي دسترسي پيدا مي‌كنيم. دن كيشوت نشانگر كودكي معصومانه ماست، هملت نمايانگر ترديدهاي ما در عمل و احساس (به نوعي جواني بشر) و فاوست دربرگيرنده خويشتن راستين ماست كه براي به‌ دست آوردن آن، گذار اين دو سطح آگاهي لازم است.

 


---------------------------------------------------------------------------------

(Femininity Lost and Regained (1991---------------------------------------------------------------------------------

(Owning Your Own Shadow: Understanding the Dark Side of the Psyche (1993

سایه‌ات را مالک شو (سایه را نادیده بگیرید تلخی‌ها مدام تکرار می‌شوند و شادی‌ها از ما فرار می‌کنند) / نشر: بنیاد فرهنگ و زندگی

درباره کتاب: خواب تعبیر نشده همچون نامه خوانده نشده می‌ماند رابرت جانسون پیشگام روان کاوی یونگی همچون همیشه با بیانی کاربردی و جذاب و قابل درک برای همه راهکارها چهار مرحله‌ای ارائه می‌دهد تا ضمیر ناخودآگاه و ناخودآگاهمان را به هم پیوند بزنیم این پیوند منجر به تحولی درونی خواهدشد که زندگی ما را در حد غیر قابل تصوری غنی خواهد کرد جانسون با استفاده از قدرت تخیل و ارائه مفهوم نمادها و تصاویر خواب‌ها ما را به ضیافتی دعوت می‌کند که در آن رؤیاهای ما را به تجارب عملی ترجمه شوند تحلیل کاربردی خواب و رؤیا ما را قادر می‌سازد اعماق پنهان ناخودآگاهمان را بکاویم تا قدرت‌ها و گنجینه‌هایی را که در آن جا پنهان شده و منتظر کشف شدن هستند بیابیم از این پس شما می‌توانید مفهوم خواب‌هایتان را به خوبی درک کنید و زندگی روزمره‌تان را هوشمندانه‌تر با بهره گیری از مفاهیم بلندب که در خواب‌ها وجود دارند اداره کنید.---------------------------------------------------------------------------------

(The Fisher King and the Handless Maiden (1993---------------------------------------------------------------------------------

(Lying with the Heavenly Woman (1995

عقده مادر و روابط زن و مرد (روانشناسی کهن‌الگویی انسان امروز) / نشر: لیوسا

درباره کتاب : کتاب حاضر بنیادی‌ترین مسائل روانشناسی، علت اصلی بسیاری از اختلال‌های روانشناختی و پیچیدگی‌های موجود در روابط بین زن و مرد را بررسی می‌کند. در قلمرو این روان، به جرئت می‌توان (عقده مادر) را ام‌الامراض دانست. مباحث بحث شده در این کتاب به رغم تخصصی بودن، به گونه‌ای طرح و تحلیل شده است که علاوه بر استادان و دانشجویان رشته روانشناسی،‌ عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند. به خصوص افرادی که در فرایند رشد فردیت می‌خواهند فعالانه به خودشناسی و خودسازی بپردازند.

 


---------------------------------------------------------------------------------

Balancing Heaven and Earth: A Memoir of Visions, Dreams, and Realizations (1998) by Robert A. Johnson and Jerry M. Ruhl

راهبری زندگی با شهود درونی / نشر: بنیاد فرهنگ و زندگی

 

درباره کتاب : قلبت از حرکت می‌ایستد. هضم و درک سخنانش برایت سنگین است. گاهی ممکن است پیش خودت فکر کنی آدم عاقل و این کارها... ولی وقتی‌که خوب عمیق می‌شوی، متوجه می‌شوی چقدر از دنیا پرتی! وقتی سرگذشت رابرت جانسون -شاگرد برجسته پروفسور کارل گوستاو یونگ را در این کتاب می‌خوانی با خود می‌گویی: "چقدر از دنیا پرتی که دائماً هر قدم را با محاسبه برمی‌داری" وقتی در زندگی همه‌چیز برایت حساب‌وکتاب دارد یعنی به ترس و محافظه‌کاری خوش‌آمد گفته‌ای به‌مرور هر چه سن بالاتر رود؛ نوعی رخوت، سستی و تنبلی با ما همراه می‌شود که از انگیزه‌هایمان می‌کاهد گویی به‌مرور فقط دست روی دست گذاشته و به تماشای مرگ تدریجی رویاهایمان می‌نشینیم. این کتاب که هم یک راهنمای شخصی و هم یک شرح‌حال است، به ما می‌آموزد تا همانند جانسون نشانه‌های ظریف رویاها، بینش‌ها و حتی عمیق‌ترین رنج‌های خود را دنبال کنیم تا بتوانیم هماهنگ با خود معنوی‌مان زندگی کنیم و این‌گونه نهایت لذت را از زندگیمان ببریم. در دنیای امروز، اگر کسی در جستجوی ساختن زندگی پرشور و بامعنا است، بهتر است فرصت خواندن این کتاب را برای لحظه‌ای از دست ندهد.

 


---------------------------------------------------------------------------------

Contentment: A Way to True Happiness (1999) by Robert A. Johnson and Jerry M. Ruhl

احساس رضايت (رقصي بين خواسته‌ها و واقعيت‌ها) / نشر : بنیاد فرهنگ و زندگی

 

درباره کتاب : فشارهای زندگی امروزی پیوسته ما را به تحصیل موفقیت و مال و منال تشویق می‌کند و به جای کسب احساس رضایت از درون به دنیای بیرون معطوف می‌سازد. اما روبرت جانسون (تحلیل‌گر مکتب یونگ) که شهرت جهانی دارد و روان‌درمان‌گر مشهور، جری رول، (نویسندگان کتاب) ما را به دنیای درون رهنمون می‌شود تا به درکی عمیق از سعادت حقیقی و پایدار برسیم. ما انسان‌های امروزی دوست داریم فکر کنیم که با به دست آوردن چیزهایی که می‌خواهیم، احساس رضایت پیدا می‌کنیم. اما این‌طور نیست. در واقع ما وقتی به احساس رضایت می‌رسیم که بتوانیم آرزوهایمان را با آن‌چه هست، یا به عبارتی با وضع موجود هماهنگ کنیم. کتاب خوب و آموزنده‌ای که می‌خوانید به کمک داستان‌های گویا، اسطوره‌ها اشعار و تمرینات عملی، ابزار مورد نیاز ما را برای رسیدن به احساس رضایت واقعی در اینجا و اکنون فراهم می‌سازد.

---------------------------------------------------------------------------------

Living Your Unlived Life (2007) by Robert A. Johnson and Jerry M. Ruhl

زندگی نزیسته ات را زندگی کن / نشر: بنیاد فرهنگ و زندگی


درباره کتاب : وقتی دهه سوم زندگی تمام شود که کم کم احساس میکنیم زمان با سرعت هرچه تمام تر میگذرد،به سختی کار میکنیم و بعضی جاها شاید فکر کنیم که مسئولیت های شغلی همه زندگی را فرا گرفته و خسته کننده شده اند،شاید هم از کاری که انجام میدهیم احساس رضایت نکنیم.شاید تاکنون ازدواج نکرده ایم و از این موضوع دچار افسردگی شده ایم.فرضا هم اگر ازدواج کرده ایم،ممکن است همسرمان به ما بی توجه باشد یا آن انتظاری را که از زندگی زناشویی داشته ایم،برآورده نشده باشد.اگر هم بچه دار شده ایم و بچه ها هم کمی بزرگ شده اند،توقعات بی حد و حصر آن ها که از توان ما خارج است ما را مستاصل میکند.دور و بر خودمان را که خوب نگاه میکنیم میبینیم،چیزهایی که میتوانست در ما احساس رضایت ایجاد کند،غایب است.خلاصه در نهایت به فکر می افتیم از زندانی که برای ساختن آن تاکنون زحمت فراوان کشیده ایم خود را آزاد کنیم.حال برای آزاد شدن از این زندان ها چه باید بکنیم...---------------------------------------------------------------------------------

(The Golden World, Audiobook (2007---------------------------------------------------------------------------------

Inner Gold: Understanding Psychological Projection (2008) by Robert A. Johnson and Arnie Kotler

طلای درون / نشر: بنیاد فرهنگ و زندگی


درباره کتاب : همواره یکی از دغدغه های ما این بوده است که مستقل،با اقتدار،شجاعانه و دلیرانه در عرصه های مختلف زندگی ظاهر شویم.ولی از آنجایی که همواره ما کارهایی را بلد نیستیم و مسیرهایی در زندگی برای مان ناآشناست،مجبور میشویم به کسی تکیه کنیم.مجبوریم در تصمیم گیری های مهم زندگی مان کسب اجازه کنیم. به همین خاطر طلای وجودی مان که همان استقلال مان است را این گونه به دیگران واگذار میکنیم.باید یاد بگیریم که چه زمن طلای وجودی مان را برای نگهداری به دیگران بدهیم؟چه زمان باید برویم و طلای ما را پس بگیریم؟اگر در زمان پس گرفتن،طرف مقابل نخواست طلای ما را به ما پس دهد چه باید بکنیم؟ از طرفی باید بدانیم ما هم برخی مواقع باید طلای همسر،همکار،فرزد و یا دوست مان را از آن ها بگیریم و زمانی که قدرت کسب استقلال شان را پیدا نمودند سریعا طلای آن ها را به آنها برگردانیم؟شما باید بدانید چگونه این نقش را خوب ایفا کنید تا هم خودتان دچار دردسر نشوید و هم دیگران را دچار مشکل نکنید. این کتاب که مبتنی بر تئوری روانشناسی تحلیلی پرفسور کارل گوستاو یونگ نوشته شده است به نحوی کاملا کاربردی،نحوه جابه جایی طلا را برای شما بیان میکند.