روان تحلیل / مطالب / کتاب

وجد و سرور

1398/09/25

چکیده
ما انسان‌های جوامع امروزی گویی قدرت شاد بودن و سرور و سرمستی را از دست داده‌ایم. دیگر یادمان نمی‌آید چگونه مسرور باشیم و برای این امر دست به دامن چیزهایی می‌شویم که ما را به دام اعتیاد می‌اندازد. از اعتیاد به مواد مخدر و قرص‌های آرام‌بخش تا اعتیاد به هیجان سرعت یا هیجان پول درآوردن و یا حتی اعتیاد به تجربه‌ی مداوم عشق!کاویدن طبیعت سرور و سرمستی از طریق اسطوره‌ی دیونیزوس

از خود بیرون شویم!

 

رابرت جانسون

 

بررسی کتاب "وجدو سرور"

نوشتهٔ : رابرت الکس جانسون

 


تا به حال به شیوه‌ی زندگی امروزه‌مان توجه کرده‌اید؟ اینکه چقدر از خودمان غافل شده‌ایم و دغدغه‌هایمان همه رنگ و بوی دنیایی و مادی گرفته؟ بی وقفه کار می‌کنیم، فکر می‌کنیم، نقشه می‌ریزیم، عمل می‌کنیم و.. افکارمان همه شده چه بخوریم، کجا برویم، چگونه پیشرفت کنیم، چگونه از اطرافیانمان حمایت کنیم، و افکاری دیگر از این قبیل. اما آیا یادمان می‌آید آخرین باری که از همه‌ی این افکار دل کندیم و تنها به خودمان و درونمان توجه کردیم و یا از ته دل هیجان زده شدیم چه زمانی بود؟
 
ما انسان‌های جوامع امروزی گویی قدرت شاد بودن و سرور و سرمستی را از دست داده‌ایم. دیگر یادمان نمی‌آید چگونه مسرور باشیم و برای این امر دست به دامن چیزهایی می‌شویم که ما را به دام اعتیاد می‌اندازد. از اعتیاد به مواد مخدر و قرص‌های آرام‌بخش تا اعتیاد به هیجان سرعت یا هیجان پول درآوردن و یا حتی اعتیاد به تجربه‌ی مداوم عشق! ما به دنبال شعف روح و جانمان هستیم اما به اشتباه به دنبال لذات جسمانی و زود گذر می‌رویم.
 
 
به همین دلیل دکتر رابرت آ جانسون تحلیلگر یونگی و نویسنده آمریکایی دست به نگارش کتابی زده که شاید کمی ما را به سمت کسب وجد و سرور واقعی هدایت کند. اما قبل از هرچیزی باید مفهموم وجد و سرور را برای خوانندگانی که مدت‌هاست آن را از یاد برده‌اند توضیح دهد. پس برای توضیح هرچه بهتر این مفاهیم به سراغ اساطیر یونانی رفته و در این راه از مفاهیم یونگی هم کمک گرفته است. اساطیری که قبول اعتبارشان برای انسان‌های امروزه کار آسانی نیست و به آن همچون وهم و خیال می‌نگرند. به اندازه‌ای که اگر فردی اسطوره را جزیی تفکیک ناپذیر زندگی بداند او را خرافاتی و نادان می‌دانیم! غافل از اینکه همین اساطیر مرجعی غنی برای شناخت نیازها و انگیزه‌های روانیمان هستند.
 
 
کاویدن طبیعت سرور و سرمستی از طریق اسطوره‌ی دیونیزوس.
 
دیونیزوس خدای شراب و شور و سرمستی عارفانه در یونان باستان است. او بزرگترین خدای جهان یونانی متأخر است که پرستش او با مراسمات پر زرق و برق همراه بود و نوعی رهایی محسوب می‌شد. خدایی که بیش از دیگر خدایان جلوه‌گری داشت و تصویری بود از نیروها و غرایزی که دنیای درون ما را شکل می‌دهند. دکتر جانسون در این کتاب به ما یادآوری می‌کند که چرا و چگونه با چیرگی منطق بر بی‌منطقی فکر بر احساس و. ..دیونیزوس را گم کرده‌ایم و دیگر اثری از او درزندگیمان باقی نذاشته‌ایم. و حالا نوبت به این رسیده که کمی از خود بی خود شویم و راه و رسم بی‌منت شاد بودن را بیاموزیم.
 
 
این کتاب به دو بخش تقسیم شده است. بخش اول به معنای کهن الگویی شور و شعف دیونیزوسی و هزینه از دست رفتن آن پرداخته و بخش دوم راه‌های به دست آوردن دوباره‌ی وجد و سرور واقعی را به ما نشان می‌دهد. ما انسان‌های جوامع امروزی گویی قدرت شاد بودن و سرور و سرمستی را از دست داده‌ایم. دیگر یادمان نمی‌آید چگونه مسرور باشیم و برای این امر دست به دامن چیزهایی می‌شویم که ما را به دام اعتیاد می‌اندازد. از اعتیاد به مواد مخدر و قرص‌های آرام‌بخش تا اعتیاد به هیجان سرعت یا هیجان پول درآوردن و یا حتی اعتیاد به تجربه‌ی مداوم عشق!
 
ما به دنبال شعف روح و جانمان هستیم اما به اشتباه به دنبال لذات جسمانی و زود گذر می‌رویم. به همین دلیل دکتر رابرت آ جانسون تحلیلگر یونگی و نویسنده آمریکایی دست به نگارش کتابی زده که شاید کمی ما را به سمت کسب وجد و سرور واقعی هدایت کند و برای توضیح هرچه بهتر وجد و سرور به سراغ دیونیزوس یکی از اساطیر یونانی و خدای شراب و شور و سرمستی عارفانه در یونان رفته است.
 
  
 
 
 

نظرات 
    برای ثبت نظر باید عضو باشید. اینجا ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد سامانه شوید.