روان تحلیل / دوره / دوره‌ها

150,000

پخش و تحلیل روانشناختی فیلم: هانا آرنت

1401/09/28 (12:00)1401/10/01 (16:59)
چکیده
سینما بیرون از سینما، محفلی است برای کسانی که می خواهند از سینما برای یافتن مفاهیمی استفاده کنند که در هیچ ابزار دیگری به این خوبی بیان و فهمیده نشده است. شرکت برای همگان آزاد است و نیاز به هیچ گونه دانش خاصی به عنوان پیش نیاز جهت شرکت در جلسات برنامه نمی‌باشد.
 

«سینما، بیرون از سینما»، تجربه‌ی لذت‌بخش تماشای جمعی یک فیلم، بیرون از سینما است. در این کارگاه به درون‌مایه‌های هر فیلم پرداخته می‌شود. در ابتدای هر جلسه، پرسشی از محتوای فیلم مطرح می‌شود. پس از آن شرکت‌کنندگان به تماشای فیلم می‌نشینند و بعد از نمایش فیلم درباره پرسش اولیه بحث خواهد شد. در این کارگاه، فیلم‌ها از منظر  محتوا و المانهای روانشناسی نقدوبررسی شده و شرکت‌کنندگان با لایه‌های زیرین هر فیلم آشنا می‌شوند.

 
 
 
طریقه برگزاری :
 
1. پخش و تماشای دسته جمعی فیلم (راس ساعت 17:30)
 
2. 15 دقیقه استراحت با پذیرایی (چایی / شیرینی)
 
3. تحلیل روانشناختی فیلم
 
 
 
بهره افراد از شرکت در این کارگاه چیست؟
 
لذت تماشای یک فیلم به‌شکل جمعی
آشنایی با لایه‌های زیرین یک فیلم
یافتن نگاهی عمیق نسبت به موضوعات روانشناسی
 
 
 
این کارگاه برای چه کسانی است؟
 
تمامی کسانی که به سینما، روانشناسی و هنر علاقه دارند یا دوست دارند به درکی عمیق‌تر از محتوای یک فیلم برسند.
 
 
 
تعامل شرکت‌کنندگان چگونه است؟
 
این کارگاه کاملاً به‌شکل بحث و گفتگو خواهد بود و شرکت‌کنندگان در مباحث مطرح‌شده مشارکت کلامی خواهند داشت.
 
 
 
در این کارگاه، به چه چیزهایی پرداخته می‌شود؟
 
هر فیلم در اولین لایه خود روایت‌گر یک داستان است. داستانی که اصلی‌ترین عنصر جذابیت یک فیلم بوده و تمامی مخاطبان با آن ارتباط برقرار می‌کنند. اما در پس این داستان‌ها عناصر مختلفی مطرح می‌شوند که درون‌مایه‌های آن داستانند. این درون‌مایه‌ها یا مضامین، اغلب در تماشای چندباره یک فیلم و با فهم درست ارجاعات بیرونی آن، آشکار می‌شوند. از‌همین‌رو برای رسیدن به درکی عمیق‌تر از یک فیلم باید با مفاهیمی از  روانشناسی و هنر آشنا بود و نحوه دیدن مضامین را در دل یک داستان یاد گرفت. این درک عمیق‌تر نه فقط به شناخت لایه‌های زیرین یک اثر کمک می‌کند بلکه ابزاری برای خودکاوی و شناخت بهتر جهان است. این کارگاه برای کمک به یافتن این ابزار و آموزش نحوه استفاده از آن طراحی شده و برگزار می‌شود.
 
 
 
برنامه این هفته چیست؟
 
در سال 1961 ، هانا آرنت ، فیلسوف مشهور آلمانی-آمریکایی با اصالت یهودی ، گزارش دادگاه جنایتکار جنگ معروف نازی ، آدولف آیشمن را ارائه می دهد. آرنت ضمن مشاهده مراحل قانونی ، نتیجه می گیرد که آیشمن یک هیولا نبود ، بلکه یک انسان عادی بود که با پیروی از رژیم نازی و ایدئولوژی آن ، وجدان خود را بدون فکر فرو برد. گسترش این ایده توسط آرنت ، که در مقالات خود برای "نیویورکر" ارائه شده است ، مفهوم "تحقق شر" را ایجاد می کند که فکر می کرد حتی در برخی از رهبران یهودی دوران برای شرکت ناخواسته در هولوکاست مکیده است. نتیجه یک جنجال عمومی تلخ است که در آن آرنت به سرزنش قربانیان هولوکاست متهم می شود.
 
 
 

پخش و تحلیل فیلم

هانا آرنت

 
1 دی / ساعت 17:30

تحلیلگر : محمد مهدی کهربی

 
 

روان تحلیل 

 
تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، روبرو ایستگاه مترو شریعتی
کوچه زرین، برج مینا، طبقه سوم، واحد 2

نظرات 
    برای ثبت نظر باید عضو باشید. اینجا ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد سامانه شوید.